بانک اطلاعات شهری مشهد

موتور جستجو مشهد

کاریابی آرمان توس
بانک اطلاعات شهری مشهد
تخفیف
ثبت نام هنر مندان
بانک اطلاعات شهری
مجتمع تبلیغاتی آفاق

مشهد: ضرورت اصلاح زیرساخت ها با هدف ارتقای فرهنگ کتاب خوانی 96/08/24

مطالعه و کتاب خوانی یکی از شاخص‌های رشد و بالندگی هر کشور و ابزار اصلی افزایش سطح آگاهی و دانش تک تک افراد جامعه است.به گزارش بانک اطلاعات شهری و به نقل از روزنامه خراسان رضوی:
مطالعه و کتاب خوانی یکی از شاخص‌های رشد و بالندگی هر کشور و ابزار اصلی افزایش سطح آگاهی و دانش تک تک افراد جامعه است.

هوشیاری جامعه و ارتقای آگاهی آن موجب بهبود نگرش و رفتار اعضای آن می‌شود و فرایند پیشرفت آن جامعه را سرعت می‌بخشد. در واقع توسعه فرهنگی است که به دنبال خود توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه را رقم می‌زند و لازمه توسعه همه جانبه یک کشور، داشتن مردمی آگاه، با درایت و هوشیار است که به اتکای اندیشه‌ای پویا، در جهت صلاح جامعه گام بردارند و دغدغه تعالی آن را داشته باشند.

اما در مسیر تحقق همه این ایده‌آل‌ها، شاخصه‌های متعددی موثرند که در این میان، ارتقای مولفه آگاهی به اتکای فرهنگ مطالعه صورت می‌پذیرد. جامعه‌ای که کتاب بخواند و مطالعه داشته باشد، به‌روز و توانمند است.

اما با وجود همه ظرفیت‌های فرهنگی ارزشمندی که در بستر جامعه ایرانی وجود دارد، فرهنگ مطالعه از وضعیت چندان مطلوب و رضایت بخشی برخوردار نیست و کتاب جای اندکی در سبد مصرفی خانواده‌های ایرانی دارد. این مسئله پیامدهای بسیاری را به شکل غیر مستقیم به دنبال دارد و با وجود تحولات اجتماعی و فرهنگی در دو دهه اخیر، هنوز مطالعه وکتاب خوانی موقعیت مناسب خود را نیافته است.

در واقع پایین بودن سطح مطالعه در کشور ما ناشی از ناآشنایی و عادت نداشتن به مطالعه از دوران کودکی و نوجوانی است. چنان که مطالعات  و تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که  فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی در میان  دانش آموزان از جایگاه نازلی برخوردار است. از این رو معضلی اساسی و آسیبی جدی پیش روی نظام آموزشی و پرورشی کشور وجود دارد و ادامه این وضعیت، مانعی جدی در تحقق بخشیدن به اهداف و برنامه ریزی‌های استراتژیک پایدار فرهنگی در جامعه به شمار می‌رود. برای برون رفت از این وضعیت و به منظور نیل به توسعه فرهنگی جامعه، تقویت عوامل موثر بر فرهنگ کتاب خوانی در میان دانش آموزان بسیار حائز اهمیت است و بدون توجه به این موضوع، نمی‌توان بر این مانع جدی، فائق آمد.

با وجود آن که با ظهور شبکه‌های اجتماعی، مطالعه تنها محدود به کتاب، مجله یا روزنامه نمی‌شود و محمل‌های جدیدی برای مطالعه به وجود آمده، راه برای افزایش مطالعه گشوده شده است تا در هر زمان و مکانی بتوان به جست و جوی سریع منابع دلخواه برای مطالعه دست یافت اما با این وجود همچنان آمار مطالعه مفید ایرانیان امیدوارکننده نیست و این مقوله را باید در بعضی رویکردهایی جست وجو کرد که در حوزه فرهنگ‌سازی اتخاذ می‌شوند.

علاوه بر مسائل ذکر شده، در خصوص کتابخانه‌های عمومی و نقش آن‌ها در گسترش فرهنگ مطالعه به عنوان نهادهای موثر اجتماعی، کم سخن گفته شده است و هنوز بسیاری از مردم و حتی گروهی از صاحبان دانش و فضل و دست اندرکاران برنامه ریزی توسعه ملی، جایگاه و ظرفیت کتابخانه‌های عمومی را به خوبی نمی‌شناسند  و با تشکیلات و وظایف آن‌ها آشنایی ندارند و به تبع، به رونق این کتابخانه‌ها نیز توجه لازم نشده است.  به این منظور ضرورت دارد تا کوشش‌هایی جدی و بررسی‌های پردامنه برای طرح مسائل این نوع کتابخانه‌ها و جایگاه مطلوب آن‌ها انجام گیرد. در کنار آن موضوعاتی چون توجه به زیرساخت ها، ارتقای منزلت اهالی حوزه تولید و نشر کتاب، اصلاح سیستم آموزشی کشور در تمامی مراحل، ارتقای نگاه مدیران به حوزه کتابخانه‌های عمومی به عنوان یک بخش زیربنایی و... باید بیش از پیش در کانون توجه قرار گیرد.

بنابراین راهکارهای مختلفی از جمله آگاه کردن مردم از اهمیت مطالعه از طریق رسانه‌های گروهی، تغییر و اصلاح رویکردهای آموزشی، فراهم کردن امکانات و تسهیلات لازم برای اطلاع رسانی، افزایش مکان‌های عرضه کتاب، انجام تبلیغات وسیع و دامنه دار در رادیو و تلویزیون و دیگر رسانه‌های گروهی درباره فواید کتاب و کتاب خوانی، ایجاد اصلاحات و تغییرات کلی در ساختارهای فرهنگی و.. . به منظور ارتقای فرهنگ کتاب خوانی در جامعه پیشنهاد می‌شود. به بیان دیگر عوامل متعددی در توسعه فرهنگ کتاب خوانی موثر هستند که باید به صورت عالمانه شناسایی و اجرایی شوند.

طی سال‌های اخیر اقدامات مطلوبی از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در تمامی استان‌ها به منظور اشاعه فرهنگ مطالعه انجام گرفته است که از جمله آن می‌توان به  طرح «نشست کتاب خوان» اشاره کرد که به صورت تخصصی، کتابخانه‌ای و مدرسه‌ای در حال اجراست اما نباید از این مهم غافل شد که فراگیر شدن فرهنگ کتاب خوانی و نفوذ این فرهنگ در متن زندگی مردم، نیازمند فراهم کردن مقدماتی است که بدون آن‌ها نمی‌توان به این خواسته جامه عمل پوشاند، بنابراین اگر بدون تدارک مقدمات لازم، امید به انجام این مهم داشته باشیم، حکایت خانه‌ای است که از پای بست ویران بوده و خواجه در بند نقش ایوان.

تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات

این سایت دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بانک اطلاعات شهری مشهد می باشد----CopyRight©ShahrAshna1389-1391
مراکز تفریحی،زیارتی مشهد,خدمات رفاهی ویژه مشترکین بانک اطلاعات شهری مشهد ، موتور جست‌وجوی مشهد،بانک اطلاعات شهری مشهد ، بازی آنلاین ، سرگرمی ، نقشه مشهد ، ثبت نام رایگان ویژه اصناف مشهد ، بانک توانمندی های مشهد ، برنامه سینماهای مشهد ، مراکز بهداشتی مشهد ، مراکز تفریحی مشهد ، دفاتر اسناد رسمی مشهد ، وضعیت آب و هوای مشهد ، واگذاری زمین در مشهد ، خدمات رفاهی ویژه مشترکین بانک اطلاعات شهری مشهد ، سامانه پیام کوتاه رایگان ، پیام مسئولین شهر مشهد برای بانک اطلاعات شهری مشهد ، بازار کار مشهد ، نیروی متخصص در مشهد