بانک اطلاعات شهری مشهد

موتور جستجو مشهد

ثبت نام هنر مندان
کاریابی آرمان توس
بانک اطلاعات شهری مشهد
مجتمع تبلیغاتی آفاق
تخفیف
بانک اطلاعات شهری

مشهد: آمادگی برای میزبانی از 3.5 میلیون زائر در دهه پایانی ماه صفر 96/08/23

مهم ترین برنامه های آستان قدس درهر سال با محوریت ایام نوروز، دهه کرامت و دهه آخر ماه صفر است و امسال نیز آستان قدس آماده پذیرایی از 3.5 میلیون زائر دهه پایانی ماه صفر است.


به گزارش بانک اطلاعات شهری مشهد و به نقل از روزنامه خراسان رضوی:

 با فرا رسیدن دهه پایانی ماه صفر، ایام حزن وفات پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام رضا(ع) بیش از 50 ویژه برنامه محوری و 1500 برنامه در حرم مطهر رضوی توسط آستان قدس در حرم و شهر مشهد برگزار خواهد شد، برنامه هایی از قبیل میزبانی از زائران پیاده بارگاه منور رضوی، «اجتماع عظیم رضویون»، «قرار زیارت» و ... تا حال و هوای پایتخت معنوی ایران در این ایام بیش از پیش معنوی شود.

به گزارش خراسان رضوی، «سیدمرتضی بختیاری» قائم مقام تولیت آستان قدس در نشست خبری تشریح اقدامات آستان قدس در دهه آخر ماه صفر، ضمن تسلیت به بازماندگان زلزله یک شنبه شب کرمانشاه، افزود: مهم ترین برنامه های آستان قدس درهر سال با محوریت ایام نوروز، دهه کرامت و دهه آخر ماه صفر است و امسال نیز آستان قدس آماده پذیرایی از 3.5 میلیون زائر دهه پایانی ماه صفر است. 

وی ادامه داد:یکی از راهبردهای آستان قدس برای توسعه و ترویج شعائر مذهبی، ایجاد قرارگاه فرهنگی «معین الضعفا» با همکاری حوزه علمیه خراسان، سازمان تبلیغات اسلامی، معاونت فرهنگی سپاه و دفتر تبلیغات اسلامی است. 

بختیاری اظهار کرد: در آستان قدس ستاد دایمی مناسبت ها به دستور تولیت آستان قدس تشکیل شده و مسئولیت آن نیز با سازمان فرهنگی این نهاد است، ضمن این که رویکرد اصلی آستان قدس برای ورود به راهبردها، داشتن صبغه مردمی و عهده دار بودن مسئولیت ها توسط مردم است. 

وی مسئولیت اصلی آستان قدس را خدمت رسانی به زائران بیان کرد و گفت: از این نظر شاهد اجرای برنامه های فراگیر در دهه پایانی ماه صفر در مشهد، استان ها و در عرصه بین الملل هستیم، ضمن این که در این برنامه ها با توجه به کثرت مخاطبان، تنوع برنامه ها نیز وجود دارد. 

میزبانی از زائران 21 استان در دهه آخر ماه صفر

وی شعار امسال آستان قدس در دهه پایانی ماه صفر را «عالم آل محمد؛ امام خردورزی و محبت» اعلام کرد و افزود: در ایام دهه آخر ماه صفر میزبان زائران پیاده از 21 استان کشور خواهیم بود و  خیران نیز برای پذیرایی از 100 هزار زائر پیاده این ایام اعلام آمادگی کرده اند. 

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: امسال هزار هیئت بیشتر از سال گذشته برای حضور در مشهد اعلام آمادگی کرده اند و قرار است به هر هیئت پرچم بارگاه منور رضوی و نمک تبرک اهدا شود، ضمن این که هر هیئت یک وعده مهمان غذای حضرت خواهد بود. 

وی با اشاره به سیاست های راهبردی آستان قدس در توسعه وقف، اظهار کرد: توسعه وقف و نذورات می تواند آستان قدس را در توسعه اهداف خود و رساندن این نهاد به مرجعیت جهان اسلام یاری کند. 

بختیاری در خصوص میزان حضور و تشرف زائران در سال گذشته نیز گفت: در سال گذشته 28 میلیون و 400 هزار زائر به مشهد سفر کردند و با متوسط 10 تشرف در طول مدت میانگین سه روز ماندگاری در مشهد، شاهد 284 میلیون تشرف زائران به حرم بودیم. 

برگزاری«اجتماع عظیم رضویون» در صحن جامع رضوی 

حجت الاسلام «حجت گنابادی نژاد» رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی نیز در این نشست با اشاره به تدارکات آستان قدس برای دهه پایانی ماه صفر گفت: برخی از برنامه های ویژه این ایام شامل «اجتماع عظیم رضویون» در صحن جامع رضوی، تشکیل «خیمه امت» توسط اقوام و مذاهبی که متقاضی اجرای برنامه عزاداری در حرم هستند، «رسم دعبل» با حضور شاعران آیینی و مذهبی، «قرار زیارت» ویژه مشهدی ها و اجتماع «خدام الجواد(ع)» ویژه دانش آموزان است.

وی افزود: قرار است بیش از 50 ویژه برنامه محوری و 1500 برنامه در حرم مطهر رضوی توسط آستان قدس برگزار شود.

وی افزود: آیین خطبه خوانی در سراسر کشور، قرائت سوره محمد(ص) در شب رحلت پیامبر اسلام(ص) بعد از نماز مغرب و عشا در تمام مساجد تشیع و اهل سنت کشور برخی دیگر از برنامه های مهم این ایام است. 

گنابادی نژاد همچنین از طرح «علم نصرت» با عنوان نصب پرچم امام رضا(ع) بر سردر منازل خدام بارگاه رضوی، به عنوان یکی دیگر از برنامه های این ایام یاد کرد و گفت: اجرای طرح «خدمت و خلاقیت» که فراخوان ایده های نخبگان برای خدمت به بارگاه منور رضوی است، از دیگر برنامه های این ایام است.

برگزاری سه اجتماع عظیم در دهه آخر ماه صفر

حجت الاسلام «سیدجلال حسینی» معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی نیز گفت: تعمیق و توسعه دین با محوریت سیره رضوی و نیز توسعه وقف و نذر به عنوان مهم ترین راهبرد محتوایی برنامه های حرم است. 

وی ادامه داد: در دهه پایانی ماه صفر آیت ا... هاشمی شاهرودی به اقامه نماز مغرب و عشا در رواق امام خمینی(ره) می پردازد، ضمن این که روزانه 20 جلسه سخنرانی و مداحی با حضور خطیبان و ذاکران مطرح کشوری در رواق امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد. 

وی افزود: امسال سه اجتماع بزرگ در این ایام برگزار خواهد شد که در اولین اجتماع روز شنبه شاهد حضور چهار هزار هیئت مذهبی بعد از نماز ظهر و عصر با مداحی ذاکران اهل بیت(ع) در حرم خواهیم بود.

حسینی اظهار کرد: در دومین اجتماع که روز یک شنبه برگزار خواهد شد بعد از نماز ظهر و عصر شاهد حضور گسترده زائران و مجاوران در حرم خواهیم بود و در سومین همایش شاهد گردهمایی گسترده زائران پاکستانی که از سفر اربعین بازگشته اند در صحن غدیر خواهیم بود.

وی از برگزاری مراسم کتاب خوانی در بخش بین الملل، ملی و کودک و نوجوان به عنوان دیگر برنامه های حرم رضوی در این ایام یاد کرد و گفت: همایش خدام الجواد(ع) 26 صفر با حضور ده ها هزار نفری دانش آموزان در صحن جامع رضوی یا یکی از رواق های حرم برگزار خواهد شد. 

اهدای حکم خادم افتخاری فرهنگی برای اولین بار

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی افزود: در این ایام برای اولین بار از حجج اسلام «پناهیان» و «ماندگاری» و ذاکران اهل بیت (ع)«حدادیان» و «مطیعی» با اعطای حکم خادم افتخاری فرهنگی تقدیر به عمل خواهد آمد. 

وی از تشکیل 600 حلقه معرفت برای برادران و 100 حلقه معرفت برای خواهران در این ایام در حرم رضوی خبر داد و گفت: برگزاری شب شعر با حضور زائران 10 کشور دنیا و برگزاری همایش «زنان فاطمی، سوگواران رضوی» نیز از دیگر برنامه هایی است که در این ایام برگزار می شود. 

آغاز به کار قرارگاه رسانه ای معین الضعفا 

«محمدامین توکلی زاده» مدیر روابط عمومی آستان قدس نیز در این مراسم با اعلام آغاز به کار قرارگاه رسانه ای «معین الضعفا» گفت: این اقدام در جهت اطلاع رسانی بهتر و تسهیل در ارائه خدمات به زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی در دهه پایانی ماه صفر صورت می گیرد.

وی افزود:در  این قرارگاه نمایندگانی از مطبوعات، خبرگزاری ها، صدا و سیما و اتحادیه رادیو تلویزیون ها حضور دارند و فعالیت این افراد با رویکرد خادمی بارگاه منور رضوی انجام خواهد شد. 

وی تصریح کرد: در راستای گسترش اطلاع رسانی، قرار است شبکه ملی زیارت به زودی به جمع شبکه های ملی کشور افزوده شود. 

مدیر روابط عمومی آستان قدس همچنین از برپایی موکب رسانه ای معین الضعفا در مُلک آباد، اعتکاف خادمان رسانه ای با حضور جمعی از متخصصان رسانه ای و اردوی جهادی اهالی رسانه در حاشیه شهر به عنوان دیگر برنامه های این ایام یاد کرد.  

بهره برداری از فاز یک «زائرسرای رضوی» تا پایان سال

«خلیل اکبری» معاون فنی و عمرانی آستان قدس نیز گفت: تا پایان امسال فاز یک زائرسرای رضوی در خیابان چمن به بهره برداری خواهد رسید، ضمن این که چند بلوک از فاز دو زائرشهر رضوی نیز تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید. 

در این مراسم تابلوی خطاطی شده صلوات خاصه امام حسن عسکری(ع) در وصف امام رضا(ع) نیز رونمایی شد.

تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات

این سایت دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بانک اطلاعات شهری مشهد می باشد----CopyRight©ShahrAshna1389-1391
مراکز تفریحی،زیارتی مشهد,خدمات رفاهی ویژه مشترکین بانک اطلاعات شهری مشهد ، موتور جست‌وجوی مشهد،بانک اطلاعات شهری مشهد ، بازی آنلاین ، سرگرمی ، نقشه مشهد ، ثبت نام رایگان ویژه اصناف مشهد ، بانک توانمندی های مشهد ، برنامه سینماهای مشهد ، مراکز بهداشتی مشهد ، مراکز تفریحی مشهد ، دفاتر اسناد رسمی مشهد ، وضعیت آب و هوای مشهد ، واگذاری زمین در مشهد ، خدمات رفاهی ویژه مشترکین بانک اطلاعات شهری مشهد ، سامانه پیام کوتاه رایگان ، پیام مسئولین شهر مشهد برای بانک اطلاعات شهری مشهد ، بازار کار مشهد ، نیروی متخصص در مشهد