بانک اطلاعات شهری مشهد

موتور جستجو مشهد

کاریابی آرمان توس
بانک اطلاعات شهری مشهد
بانک اطلاعات شهری
مجتمع تبلیغاتی آفاق
ثبت نام هنر مندان
تخفیف
زادروز سادی کارنو
سادی کارنو

پایه گذار علم ترمودینامیک، سادی کارنو فرانسوی (۱۸۳۲-۱۷۹۶ میلادی) است. کارنو و پدرش، هردو مهندس ارتش فرانسه بودند. لازار کارنو به دلیل علاقه ی وافری مه به سعدی داشت، فرزندش را سادی (سعدی) نام نهاد. سادی کارنو در سن ۳۶ سالگی به دلیل ابتلا به بیماری وبا درگذشت.
اساس ترمودینامیک بر چهار قانون اول ، دوم ، سوم و صفرم استوار است. علت نامگذاری قانون صفرم آن است که پس از بیان قانون سوم، دانشمندان متوجه شدند لازمه ی قانون اول آن است که پیش از آن قانون دیگری بیان شود چون قوانین اول تا سوم بیان شده بود برای اینکه شماره گذاری به هم نخورد، چهارمین قانون را قانون صفرم نامیدند. هریک از قوانین به صورتهای مختلفی بیان شده اند که ماهیت آنها باهم تفاوتی ندارد.
۱- قانون اول : در واقع همان قانون بقای انرژی است که در سال ۱۸۴۷ میلادی و بر اساس کارهای جیمز ژول ، توسط هلمهولتز آلمانی بیان شد:
” در فرایندها، انژی می تواند از صورتی به صورت دیگر تبدیل شود اما هیچ گاه از بین نمی رود و به وجود نمی آید ”
گاهی اوقات قانون اول به این صورت بیان می شود : ” مقدار انرژی داخلی یک سیستم منزوی همیشه ثابت است ”
۲- قانون دوم : این قانون که در مورد جهت انجام خودبخودی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی نظر می دهد به دو شکا بیان می شود.
بیان اول که توسط لرد کلوین ارایه شده است چنین است :
” غیرممکن است در یک فرآیند، بتوان گرما را از منبعی گرفت و آن را به کار تبدیل کرد، بدون آنکه همزمان با آن مقداری گرما از منبع گرم به منبع سرد منتقل شود ”
دومین بیان متعلق به کلازیوس است : ” ناممکن است که بتوان گرما را از یک منبع سرد به منبع گرم منتقل کرد، بدون آنکه همزمان با آن مقداری کار به گرما مبدل شود ”
کلازیوس قاونو اول و دوم را به این صورت خلاصه کرد : ” اندازه جهان ثابت است آنتروپی جهان مدام در افزایش است ”
قانون اول تنها می تواند ممکنم یا غیر ممکن بودن یک پدیده را تعیین کند اما نمی تواند در مورد خودبخودی بودن یا غیر خودبخودی بودن آن نظر دهد . جهت پیشرفت خودبخودی واکنش با استفاده از قانون دوم تعیین می شود.
۳- قانون سوم : این قانون در سال ۱۹۰۶ میلادی توسط نرنست آلمانی کشف و به این شکل بیان شد : ” تنها، بی نظمی یک سیستم بلوری بدون نقص در دمای صفر مطلق را می توان برابر صفر در نظر گرفت ”
* نرنست به دلیل کارهایش در ترمو شیمی برنده جایزه ی نوبل در ۱۹۲۰ میلادی شد.
۴- قانون صفرم : این قانون نیز به صورتهای متفاوتی بیان می شود که ماهیت آنها یکی است. یک بیان از قانون صفرم چنین است :
” اگر دوجسم و هریک با جسم در تعادل گرمایی باشند، آنگاه و با یگدیگر در تعادل گرمایی اند “برگرفته از کتاب ترموشیمی تالیف قهفرخی

تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات

این سایت دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بانک اطلاعات شهری مشهد می باشد----CopyRight©ShahrAshna1389-1391
مراکز تفریحی،زیارتی مشهد,خدمات رفاهی ویژه مشترکین بانک اطلاعات شهری مشهد ، موتور جست‌وجوی مشهد،بانک اطلاعات شهری مشهد ، بازی آنلاین ، سرگرمی ، نقشه مشهد ، ثبت نام رایگان ویژه اصناف مشهد ، بانک توانمندی های مشهد ، برنامه سینماهای مشهد ، مراکز بهداشتی مشهد ، مراکز تفریحی مشهد ، دفاتر اسناد رسمی مشهد ، وضعیت آب و هوای مشهد ، واگذاری زمین در مشهد ، خدمات رفاهی ویژه مشترکین بانک اطلاعات شهری مشهد ، سامانه پیام کوتاه رایگان ، پیام مسئولین شهر مشهد برای بانک اطلاعات شهری مشهد ، بازار کار مشهد ، نیروی متخصص در مشهد